Acasă » Proiecte

,, MANDRIE DOBROGEANA”
14 NOIEMBRIE 1878-14 NOIEMBRIE 2013

SCOP:
Stimularea interesului elevilor pentru cunoşterea unui segment al istoriei naţionale şi nu în ultimul rând al istoriei locale prin culegerea de informaţii din medii diferite.

ARGUMENT:
Aparteneţa elevului la o identitate locală şi naţională trebuie să-l responsabilizeze în cunoaşterea şi promovarea istoriei si valorilor românesti. Concepută ca o prelungire a activităţii didactice ( de cunoaştere stiinţifică), activitatea extracurriculară poate avea efecte benefice asupra elevilor care derulează activităţi de timp liber, de cunoaştere a valorilor locale.

OBIECTIVE:
- Dezvoltarea abilităţilor de comunicare
- Realizarea de activităţi educaţionale în domeniul extracurricular
- Conştientizarea şi responsabilizarea elevului la nivelul comunităţii locale prin implicare activă şi directă
- Cunoaşterea istoriei locale si promovarea valorilor acesteia
- Ocuparea timpului liber cu activităţi de tip recreativ, informativ, competiţional, menite să valorifice disponibilităţile şi abilităţile elevilor în diverse domenii
- Realizarea unui colaj de informatii si creatii proprii( eseuri, poezii) intr-un supliment al revistei ,, Evrika”

ECHIPA DE PROIECT:
- Prof. Radu Valentina- diriginte clasa a VI-a- coordonator
- Prof. Dutu Nicoleta- diriginte clasa a V-a
- Prof. Cenusa Nicoleta-profesor de limba romana
- Inst. Nichifor Raluca- invatatoare clasa a IV-a

GRUPUL TINTA:
- Elevii claselor a IV-a, a V-a, a VI-a

PERIOADA DE DESFASURARE:
- 1 -14 noiembrie 2013

ACTIVITATI SPECIFICE:
1. Documentare si realizare de proiecte ale claselor pentru realizarea de articole in suplimentul de revista – 1-13 noiembrie 2013
2. Distribuirea suplimentului revistei ,,Evrika”- 13-14 noiembrie 2013( ISJ Tulcea, Prefectura Tulcea, Consiliul Judetean Tulcea, Biblioteca Judeteana , ICEM Tulcea, Primaria Tulcea, Garnizoana Tulcea, Asociatia Veteranilor de razboi- Filiala Tulcea, Colegiul Economic ,, Delta Dunarii” , Scoala Gimnaziala nr.12, Scoala profesionala Danubius, PSD – Filiala Tulcea, Comunitatea Elena, Comunitateta rusilor-lipoveni, Comunitatea ucraineana, Comunitatea turco-tatara, s.a.)